7.10.14

Dwa ostatnie spotkania polskiej grupy zabawowej 23.09.2014 i 30.09.2014

Wrzesień już jakiś czas temu minął, czas napisać podsumowanie z ostatnich dwóch naszych spotkań z polską grupą zabawową.
Pogodę mieliśmy tutaj nad jeziorem fantastyczną, ale mimo to udało nam się zmobilizować i dwa razy zostać z rodzicami i dziećmi w ośrodku.
Tematem ostatnich dwóch spotkań była pora roku, piękna złota jesień.
Spotkania z tematem jesień i tak nie obyły się bez dla dzieci bardzo ważnej rutyny.Do katalogu wyklaskiwanek i piosenek na powitanie pojawiły się utwory takie jak:

Panie Janie”
Panie Janie, Panie Janie,
Rano wstań, rano wstań.
Wszystkie dzwony biją,
Wszystkie dzwony biją,
Bim, bam, bom,
Bom, bam, bom.

Oraz cała nowa płyta „Rosnę z piosenką”"Rosnę z piosenką" to wyjątkowy zestaw aż 43 utworów stworzonych z myślą o najmłodszych dzieciach.  

Co do jesieni udało nam się znaleźć darmowe kolorowanki z tematem jesień – dzięki nim udało nam się poprowadzić rozmowę z dziećmi na temat darów jesieni.


Na koniec podczas obydwóch spotkań glówną atrakcją było wykonywanie prac i zabawa z kasztanami, żołędziami i innymi zebranymi darami jesieni.

Chcialabym też napisać, że w grupie pojawiły się dwie nowe mamy z dwiema dzieczynkami.
Są to kompletnie się od siebie różniące rodziny z całkiem oddmiennymi okolicznościami językowymi.
Jedna mama przyjechała z Polski półtora roku temu, jej córka ma lat 5 i mówi płynnie po polsku. Druga mama przyjechała z Polski jak miała sama cztery latka, jej córka ma 4,5 lat, mówi słabiej po polsku, za to mówi w domu z tatą po chorwacku i wyśmienicie po niemiecku. 

Ta druga dziewczynka jest dla mnie żywym przykładem, że trójjęzyczność jest możliwa.

Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen