5.8.15

Podsumowanie 19 miesiąca

Czas na małe podsumowanie 19 miesiąca z życia małego wielojęzyczka. Nasza Alicja rośnie jak na drożdzach - ma wspaniały apetyt, jest energiczna, ruchliwa i pokazuje coraz więcej "charakterku". Z mową nadal nie ma wielkiego szału. Próbuje się komunikować i wyrażać na wiele sposobów. Najchętniej jednak strasznym krzykiem. Z zasobu słów niewiele nowego, ale warto i to zapisać.


56. be be - owca (WRESZCIE biedna owca się doczekała)
57. me me - koza (I KOZA TEż!!!)
58. AJAJA - Alicja (setki tysiace razy powtarzane slowo - odkrycie wlasnego ja)
59. lala (pl.) - lalka
60. oko (pl.) - oko
61. kwa kwa (pl.) - kaczka
62. pinbi (pl.) - pingwin
63. piane (pl.) - piana
64. bąk (pl.) - bąk
65. uoo (pl.) - ucho
66. pobu (pl.) - poduszka
67. Pabo (hiszp.) - Pablo, imię męskiej lalki
68. gogu (pl.) - gorące
69. nozs (pl.) - nóż
70. momo (pl.) - motyl
71. spppi (pl.) - śpi, spać
72. myju (pl.) - myju myju, potocznie myć
73. moje (pl.) - moje, mój
74. pipi (niem.) - siku
75. czicza (hiszp.) - salchicha/ kielbasa
76. Nina - Janina sąsiadka.


  • Miesiąc 19 na pewno pozostanie nam w pamięci jako częściowo "egoistyczny" - bo w tym miesiącu Alicja nauczyła się mówić o sobie, czyli powtarza setki razy dziennie co jest jej czyli Ajaja! Pod koniec 19 miesiąca pojawiło się coć miedzy polskim "moje" a niemieckim" mejne" - ale wychodzi właściwie na to samo. Potrzeba zaznaczenia co jest jej jest ogromna.


  • Nie ma dnia bez którego nie powie kilkanaście razy imiona dzieci, z którymi podobno wogóle sie na bawi. Dana i Bruno zazcynają z nami i kończa dni, choćby tylko wspomniani po imieniu.


  • Interesują ją przede wszystkim starsze dzieci. Przed nimi ma jeszcze respekt i zachwyca sie nimi.


  • Nie będę ukrywać jak niesamowicie na każdym kroku też krzyczy Samogłoski i podnosi rączki do góry przy Y. 


  • Najchętniej bawi się: plastelina i wałkiem; grą drewnianą memory; zwierzętami plastykowymi; wózeczkiem z Lalką Brazylijką Moniką i męską Lalką Pablo; 


  • Niestety odkryła i wciągneła się w oglądanie piosenek na DVD ze starszymi dzeićmi po hsizpańsku: Canta Juegos. Prawie codziennie prosi o ich włączenie.


  • Interesuje się dużo mniej książeczkami. Porzuciła Lalo, Babo, Ajszę i Bintę...:-( Z trudem doczytuję jej do końca Pana Kuleczkę, Wiersze Brzechwy i Tuwima. Sama uwielbia oglądać sobie ala słowniki obrazkowe z licznymi obrazkami różnych przedmiotów. Na nocniczku posłucha w mairę spokojnie krótkich bajeczek, wierszyków. Najbardziej jednak lubi książeczkę o "żłobku/przedszkolu" - widać, że  to jej codzienność.

Cieszymy się w zaawansowanym 19 miesiącu zmienić tapety i wybyć w szeroki świat. Tym bardziej, że po drodze uda nam się spotkać rodzinę a Alicja pozna wielu kuzynów i kuzyneczki, w bardzo podobnym jej wieku. Jesteśmy ciekawi tych spotkań i nowych przeżyć.

życzymy wszystkim nadal udanego słonecznego spokojnego lata!

justyna, krokodylek i alicja

Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen