19.11.14

Po co (wielojęzycznemu) maluchowi muzyka?

Całkiem niedawno dostalam "newsletter" z polskiej strony poświęconej muzyce dla dzieci, babymusic.pl, gdzie zakupiłam już parę płyt muzycznych dla Alicji, z tematem: Po co dziecku muzyka?  
Autor tekstu miał nadzieję, że nikt nie miał żadnych problemów z odpowiedzią na takie pytania.

Oto jego dwadzieścia powodów, dla których warto zapewnić dziecku kontakt z muzyką od pierwszych tygodni życia.
Ja dla naszej wielojęzycznej rodzinki zrobiłam jeszcze taką małą kulturowo-krajową analizę pochyłą pisownią...


1. ... żeby łatwiej rozróżniało głosy różnych ludzi - ...żeby Alicja rozróżniała głosy przede wszystkim starszych osób (męskich i żeńskich), których na co dzień słyszy najmniej  - pewnie dopóki nie spotka pań lub panów w żłobku lub przedszkolu.

2. ... żeby łatwiej odróżniało dźwięki ciche od głośnych, dalekie od bliskich, wysokie od niskich - ... żeby zdała sobie sprawę i "akceptowała", że i Polacy i Hiszpanie dużo łatwiej i chętniej używają dźwięki wysokie i głośne. Lubimy wręcz się w dyskusjach przekrzykiwać - w muzyce i piosenkach jest podobnie. Polskie i hiszpańskie piosenki są moim skormnym zdaniem "weselsze", "żywsze", "skoczniejsze". 
Niemiecka muzyka dla dzieci też jest bardzo fajna, jestem dopiero na początaku jej odkrywania. Może sama muzyka i teksty w sobie mają potenciał, ale Niemcy jako ludzie nie potrafią lub nie chcą tak bardzo pokazywać za bardzo emocji, nawet w muzyce. Ich śpiew jest "nieco kontrolowany".

3. ... żeby ćwiczyło kontrolowanie oddechu;

4. ... żeby ćwiczyło kontrolowanie głosu;

5. ... żeby ćwiczyło kontrolowanie swojego ciała podczas ruchu;

6. ... żeby szybciej nauczyło się mówić - wiadomo jako wielojęzyczek, żyjący z polską mamuśka i hiszpańskim tatuśkiem na niemieckiej ziemi i z mniej więcej zaklepanym miejscem w przedszkolu od 3 roku życia po niemiecku i dwoma dniami tylko po angielsku - będzie potrzebowała "czasu" i na pewno będzie pózniej mówiła niż jej niemeiccy koledzy i koleżanki. Dobrze jest nastawić się jako rodzic na "później", żeby nie było szoku :-)

7. ... żeby szybciej nauczyło się czytać - ... to już kolejne marzenia, życzenia nas rodziców - żeby mogła odkryć przez literaturę troszkę "nas", "naszej polskiej i hiszpańskiej przeszłośći"... tato i mama bardzo by tego chieli i będą pomagać. 

8. ... żeby szybciej nauczyło się języka obcego - ... żeby nauczyła się już w tym międzynarodowym przedszkolu trochę angielskiego, żeby przez muzykę odkryła motywację do rozumienia tekstów i trochę tej "innej" kultury i może odkryje chęci do poznania całkiem innego bardziej nieznanego, egzptycznego języka...

9. ... żeby lepiej zdawało sobie sprawę ze swoich emocji

10. ... żeby lepiej umiało wyrażać swoje emocje - żeby z pomocą muzyki w trzech lub czterech językach potrafiła odróżniać hiszpański, polski, niemiecki rodzaj emocji i żeby wybrała coś dla siebie. 

11. ... żeby miało lepszą wyobraźnię przestrzenną;

12. ... żeby lubiło tańczyć - ... oj żeby lubiła tak jak mam i tato też lubią - prawie do każdej muzyki, w jakimkolwiek języku - żeby miała przy tym taką samą frajdę jak my - nawet nie rozumiejąc języka tureckiego lub jakiegoć z Bałkanu, a żeby z parkietu nie uciekała :-)

13. ... żeby umiało zaśpiewać członkom rodzin STO LAT, nie gubiąc rytmu - ..żeby śpiewała osobiście i przez skypa Sto lat i nam tutaj na żywo - nie mogę się doczekać, może już na następny roczek w listopadzie mając prawie dwa latka pomoże tatusiowi zaśpiewać mi Sto latek :-)


14. ... żeby w przyszłości nie wstydziło się śpiewać kolęd na jasełkach, piosenek turystycznych przy ognisku, pieśni religijnych w kościele;

15. ... żeby w przyszłości orientowało się w różnych rodzajach muzyki i potrafiło powiedzieć, co lubi najbardziej i dlaczego;

16. ... żeby w przyszłości wybrało sobie idola, który coś potrafi, a nie tylko ładnie wygląda; - ..o jakie piękne życzenie - żeby cieniła muzyków z Polski, Hiszpanii, Niemiec i innych wielu wielu innych krajów

17. ... żeby w przyszłości wiedziało, na czym gra jego idol, nawet jeśli nie jest to gitara; - ja dorzucę, żeby wiedziała dodatkowo skąd pochodzi idol i w jakich języchach lubi śpiewać lub w jakich krajach dlaczego najbardziej lubi lub nie lubi koncertować

18. ... żeby w przyszłości mogło efektywnie uczyć się gry na instrumencie, jeśli będzie miało na to ochotę;

19. ... żeby w przyszłości nie podpierało ścian na tanecznych imprezach; :-))) - popatrz wpsil żeby Alicja lubiła tańczyć jak rodzice

20. ... żeby w przyszłości chętnie śpiewało swojemu dziecku

Powody koloru czerwonego są dla mnie osobiście bardzo, bardzo ważne. 
Ciekawa jestem jak zajrzę na tego bloga za jakieś 15 lat jak to będzie....Marzyć przecież jak mieć ten blog nic nie kosztuje. 
Pozdrawiamy muzycznie i cieszymy się na komentarze wszystkich oficjalnych obserwatorek i tych mniej oficjalnych :-) Dziękuje, że jeteście. 

1 Kommentar:

  1. Wiesz, nie zastanawiałam się wcale dlaczego warto maluchowi puszczać muzykę. Nie puszczałam przez to wystarczająco. Dziękuję za natchnienie nas muzycznie. Muszę w końcu skończyć zamówienie na płyty. Na razie mamy kołysanki, dwie piosenki na mycie zębów i jedna w drodze do żłobka. Jak trafisz na jakieś perełki to pisz, proszę o nich. Będziemy wdzięczne :-)

    AntwortenLöschen