20.2.16

Nasze subiektywne polskie hity ksiazkowe: część 2

Oto parę kolejnych pozycji z naszych subiektywnie postrzeganych fajnych książeczek dla dwulatka/i w języku polskim:

  • Cała Polska czyta dzieciom. Część 3: Katar żyrafy

Krótka opwieść (o dzwio w formie wiersza) - z bajecznie fajnymi ilustracjami jak na mój gust. I histroia też bardzo przystępna i poniekąć też śmieszna. żyrafa katar ma i doktor leci jej pomóc. Przy czym spotyka wszystkie inne zwierzęta zarażone też katarem.
Alicja uwielbia tą opwowieść i odkrywanie szczegółów na obrazkach.


Ilustracje: Pani Maria Uszacka-Godlewska 
    • Cała Polska czyta dzieciom. Część 3: Kameleon

W tej samej części zaraz po żyrafie jest opowieść o zmieniającym kolor Kameleonie.
Mniej entuzjazmu, ale zawsze za jednym zamachem jest radość, czytanie i klepanie "kolorów".


  • Druga część Bobo, "Przygody Bobo" z przygotowaniem walizek, podróżą pociągiem do babci, spoktaniem kuzynostwa, wyprawą do cyrku itp.

Nas osobiście z mężem druga część Bobo nie może aż tak bardzo przekonać. Alicji też troszeczkę ciężej zrozumieć np. część o Podróży pociągiem, bo sama nie brała jeszcze w takowej udziału. Nocleg w przedziale pociągu to już wogóle jest bardzo od nas odległy. Podróżujemy samolotem, samochodem a od święta specjalnie dla Alicji autobusem 4 przystanki :-)
Podobnie jest z rozdziałem "Cyrk". Póki co nie planujemy i nie wybriamy się z małą dwulatką w takie miejsce. Mimo wszystko Bobo i tak jest niezastąpiony sam w sobie i jego prostota pomaga nam w szlifowaniu polskiego i hiszpańskiego.Najfajnieszy rozdział jest z babcią w ogrodzie :-)

  • Z serii Peppa Pig: świnka Peppa Zabawy na śniegu. Prezent na urodziny, Pasujący temat zimowych sportów i zabaw na czas świąt i na miesiące styczeń i luty. W pierwszej części Wizyty udziela Mikołaj. W drugiej Peppa z bratem Georgem i przyjacółmi jeździ na łyżwach na lodowisku.  Peppa jest bardzo uwielbiana przez dzieci naszych znajomych, dzieci w rodzinie i przez Alicję. Jest to jakiś fenomen bajkowy, bo film animowany bije podobno rekordy oglądalności. Jeśli chodzi o fabułę to jest to bardzo bardzo prosto bajka. Ale niestety cała ta Peppa (nie jestem jej wielbicielką) uzależnia!!!!   • Nawet nie wiesz jak bardzo Cię kocham. Z klasyki lektury dziecięcej. Kupiliśmy po hiszpańsku, ale ja chciałam mieć słowa polskie przed oczami i coś mnie napadło, wzięłam długopis i z mniej lub więcej legalnych źródeŁ znalazłam "prawdziwe" tłumaczenie na polski. Przyznam się, ze ja osobiście i tak bardzo często modyfikuję tekst i czytam " po swojemu", bo brzmi "ładniej, ciekawiej i po naszemu". Zmieniam często i gęsto poprostu słowa i wyrażenia, żeby było ich więcej. Przy czym mój mąż bierze książeczkę po hiszpańsku i w 90% poprostu ją "odczytuje".   • Bajeczki dla maluszka.

5 kartonowych książeczek. Wydawnictwo Bajka. Tekst Małgorzata Strzałkowska. 
zbiór malutkich książeczek pisanych wierszem. Forma zagadki. Fajne kolorowe ilustracje. tematycznie od kolorów, pory roku, łazienka, na łące itd.
Chciałam i tak podkreślić pozytywny fakt, że czytamy zazwyczaj 90% książek intensywnie, bo i po polsku i po hiszpańsku. Mała tym samym dostaje dawkę językową prawie na równi i polską i hiszpańską. Przez to mąż uczy się też polskiego :-) Ona zdaje sobie sprawę, że zwracając się jednak do taty podczas czytania po hiszpańsku musi lepiej i szybciej skomentować lub używać hiszpańskiego, bo zanim tata wpadnie co chce powiedzieć po polsku ona zdąży już mu też to powiedzieć po hiszpańsku. Toż takie to są małe zdolniachy ci nasi niedoszli poligloci.


A wy coś Nam ciekawego, noweo, innego "książkowego" polecicie? Jesteśmy cieakwi.


Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen